تمرینات معلق TRX

تمرینات معلق TRX (TRX Suspension Training)

تمرینات معلق TRX، که از گرانش و وزن بدن ورزشکار برای انجام صدها تمرین استفاده می شود، بدون شک در میان متخصصان سلامت و تناسب اندام مورد علاقه است. در حدود یک دهه گذشته، این الگو از تمرینات آمادگی جسمانی به یک ستون اصلی در سالن های ورزشی و استودیوهای آموزشی در سراسر جهان تبدیل شده است. امروزه تمرینات معلق TRX با هدف افزایش قابلیت های مختلف جسمانی از قبیل ساخت ماهیچه های بدون چربی و ایجاد ثبات و قدرت عملکردی بخش مرکزی (CORE)، بهبود تحرک و دامنه حرکتی مفاصل و انعطاف پذیری در مردان و زنان سنین مختلف (از نوجوان تا سالمند)مورد استفاده قرار می گیرد.

در پژوهشی اثر تمرینات TRX در قبل و بعد از این برنامه هشت هفته ای (شامل سه جلسه 60 دقیقه ای در هفته و در مجموع 24 جلسه) ارزیابی شد و شرکت کنندگان یک تست ورزشی درجه بندی شده را روی تردمیل برای تعیین حداکثر ضربان قلب (HRmax) و حداکثر اکسیژن مصرفی به عنوان شاخصی از آمادگی قلبی تنفسی (VO2max) انجام دادند. ارزیابی های دیگر از جمله فشار خون در حالت استراحت، ترکیب بدن، چربی خون ناشتا و گلوکز خون، و دور کمر نیز در ابتدا و انتهای دوره 8 هفته ارزیابی شد تا مشخص شود که آیا برنامه تمرینات معلق  TRX در اصلاح مثبت عوامل خطر قلبی متابولیک موثر است یا خیر؟

علاوه بر این مقادیر متابولیک قلبی، محققان اثر این تمرینات بر آمادگی عضلانی، عصبی حرکتی و انعطاف پذیری شرکت کنندگان در قبل و بعد از برنامه تمرینی TRX را نیز ارزیابی کردند. برای اندازه گیری قدرت عضلانی، آنها از شرکت کنندگان خواستند آزمون یک تکرار بیشینه (1-RM) پرس نیمکت و تمرینات پرس پا را انجام دهند. انعطاف‌پذیری با استفاده از آزمون اصلاح شده نشستن و خمش به جلو ارزیابی شد، در حالی که تعادل با استفاده از ایستادن تک پا با چشمان بسته ارزیابی شد.

فقط داده‌های شرکت‌کنندگانی که 18 جلسه یا بیشتر (75 درصد از کلاس‌ها) را تکمیل کردند، در تحلیل نهایی گنجانده شد. کلاس های تک تک TRX به طور قابل توجهی در طول مطالعه متفاوت بود، اما به طور کلی شامل تمرینات مقاومتی سنتی و عملکردی بود که به روش معلق TRX انجام می شد. به عنوان مثال، یک کلاس خاص ممکن است ترکیبی از تمرینات شامل لانژ، شنای سوئدی، کشش از میله، پرس سینه، قایقی، اسکات، پلانک از پهلو همراه با چرخش، و جلو بازو را در بر  گیرد. برای هر جلسه، از هشت ایستگاه استفاده شد و شرکت کنندگان بسته به طراحی کلاس، ایستگاه ها را هر 60 یا 90 ثانیه یکبار می چرخاندند. شرکت‌کنندگان سپس ایستگاه‌های TRX را می‌چرخانند تا چند ایستگاه ورزش قلبی تنفسی، مانند تمرین‌های نردبان چابکی یا تاب خوردن کتل‌بل را انجام دهند. پس از یک استراحت، کلاس به ایستگاه های تمرینات معلق TRX بازگشت تا سری جدیدی از تمرینات را آغاز کند. نتیجه کلی این تحقیق نشان داد که اجرای تمرینات معلق TRX جایگزین خوبی برای روش های تمرین سنتی است. این روش تمرینی پاسخ‌های متابولیکی را برمی‌انگیزد که دستورالعمل‌های بهبود و حفظ تناسب قلبی تنفسی را برآورده می‌کند، تناسب عضلانی را بهبود می‌بخشد و بر عوامل خطر بیماری قلبی عروقی تأثیر مثبت می‌گذارد. گروه متخصصان ما در مرکز تخصصی علوم ورزشی و تندرستی کاسپین توصیه می کند تا از این شیوه تمرینی در جهت بهره مندی از فاکتورهای مختلف آمادگی جسمانی بهره مند شوید.

برای دریافت برنامه تمرینی دکمه پایین را فشار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *