زنان باردار

تمرینات ورزشی و تغذیه زنان باردار

اصول ابتدایی تغذیه سالم در دوران بارداری یکسان می باشد: مصرف فراوان میوه، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین و چربی‌های سالم. با این حال، لازم است در دوران بارداری به چند ماده‌ی مغذی توجه بیشتری شود. مادر از زمانی که بارداری‌اش شروع می‌شود، لازم است هرروز ۳۰۰ کالری بیشتر از روزهای پیش از بارداری دریافت کند.

تغذیه در دوران بارداری و قبل از بارداری باید به گونه ای باشد که علاوه بر سه وعده اصلی، سه تا چهار میان وعده هم داشته باشد تا مادر در طول روز احساس گرسنگی نداشته باشد. تا حد امکان مصرف قند و شکر و شیرین کننده های مصنوعی مثل نوشابه ها و آبمیوه های صنعتی از تغذیه در دوران بارداری حذف گردد و یا به طور محدود مصرف می شود. مصرف غذاهای شور و با نمک زیاد در تغذیه در دوران بارداری توصیه نمی شود، چرا که در حالت عادی اندکی فشار خون مادر باردار افزایش می یابد که با مصرف نمک در رژیم غذایی بارداری این افزایش فشار تشدید می شود و نیاز است از مصرف نمک زیاد در رژیم غذایی بارداری پرهیز شود. نان مورد استفاده در تغذیه در دوران بارداری بهتر است از نوع سبوسدار باشد و تا جایی که امکان دارد از مصرف کربوهیدرات های ساده در رژیم غذایی استفاده نشود.

گوشت و پروتئین های مصرفی در رژیم غذایی دوران بارداری باید از نوع بدون چربی انتخاب شود. روغن مصرفی در رژیم غذایی بارداری بهتر است از نوع مایع باشد. انواع مغز ها منبع خوبی از املاح هستند، می توان آنها را به عنوان میان وعده و ترجیحا به صورت خام در رژیم غذایی بارداری و پیش بارداری مصرف نمود. میوه های خشک شده نیز میان وعده خوبی به عنوان تغذیه در دوران بارداری هستند که می توان از آنها در بین وعده های غذایی استفاده کرد. سبزیجات و میوه ها منابع خوبی از ویتامین ها هستند، در تغذیه در دوران بارداری باید به میزان زیاد از سبزیجات و به میزان متعادل از میوه ها مصرف شود. سبزیجات و میوه ها به صورت تازه باید در تغذیه در دوران بارداری مصرف شوند زیرا حرارت دیدن و پختن آنها سبب از بین رفتن برخی ویتامین های آن می شود.

رژیم غذایی دوران بارداری با توجه به وزن مادر و همینطور مدت زمان گذشته از بارداری متفاوت است و نیاز است مادر باردار به طور مرتب به   مربوطه مراجعه نماید و تغذیه دوران بارداری خود را تغییر دهد. در مرکز کاسپین تمرینات دوران بارداری نیز برای مادران باردار طراحی می شود تا علاوه بر رژیم غذایی از ورزش در دوران بارداری نیز بهرمند شوند.

 

برای دریافت برنامه غذایی دکمه پایین را فشار دهید.